How did My Vegan Adventure Transform My Life?

(Türkçe’si altta/Turkish below)

Why and How Have I Become Vegan?

Run, Forrest, Run!

Finished Cappadocia Ultra Trail

My transition to vegan life started primarily because of sports. I participated in a running race in April 2017. It was a 5k but I enjoyed it very much. I was inspired by many other runners completing 21k in that race. I promised myself to run a half marathon (21k) on the next run. Then I started searching for a running schedule. While searching for resources, I came across the fact that nutrition is as important as training in sports.

Diving into Nutrition Research

The summer of 2017 started with “nutrition, runner nutrition, nutrition programs for marathons”. It ended with focusing on “plant-based nutrition, veganism, whole food plant-based nutrition, vegan runners, vegan athletes“. On November 1, 2017, on World Vegan Day, I took the meat out of my life but I continued to consume dairy products for 5-6 months. Especially at a restaurant in Pristina, Kosovo, where I used to live, it was not that possible to eat either sandwiches or pasta or pizza without cheese or cream. For 5-6 months, I kept eating vegan at home and consuming dairy while eating out. My vegan adventure started with a 100% vegan diet and by getting rid of all non-vegan products of mine in the summer of 2018.

I Play Rugby. What’s Your Superpower?

A Vegan Rugby 7s Player

During this period, I took up another sport. I joined Kosovo’s first amateur women’s rugby team in January 2018. I became the team’s first vegan player. It brought new challenges and adventures to my life. From that period until the corona days, I had a busy sports life. It included rugby training mostly 3 times a week, jogging 4 days a week and also going to the gym at least twice a week.

What Kept Me Going

The whole food plant-based diet provided me with the necessary energy as well as quick recovery from any injuries or pain. I completed two half-marathons in around 2 hours in 2018. In May 2019, I not only ran the Skopje marathon and participated in the Rugby Tournament in Sofia. Later on, I played in a few more rugby tournaments. One of the best experiences of my life was to complete the Cappadocia Short Trail (38 km, 1120 m +) run in October 2019. I arranged my prep program for all these sports activities by myself and completed them all healthily. With all these, I have demonstrated to myself and my family and friends an important fact. A sportive lifestyle is possible with a well-planned vegan diet.

Why Love One and Harm the Other?

Although I started this vegan adventure with health concerns, the biggest reason I live vegan right now is different. I try to stay away from animal exploitation as much as possible. I have neither the need nor the will to harm a living let alone taking its life. Any living thing that has a nervous system and consciousness has the same rights as humans. To me, a cow is no different than a cat or a dog. I am also aware of the environmental damage caused by the animal farming industry.

Now

I have been living and working online in Krusevac, Serbia since the pandemic started. Unfortunately, there is no adult rugby team (yet) in the city where I live. However, I continue my vegan adventure by sharing vegan food with my friends, running, hiking and doing yoga more.

In Turkish/Türkçesi

Nasıl ve Neden Vegan Oldum?

Koş, Forrest, Koş!

Vegan hayata geçişim öncelikle spor nedeniyle başladı. Nisan 2017’de ilk defa bir koşu yarışmasına 5k koşmak üzere katıldım ve çok keyif aldım.  O yarışta diğer birçok koşucunun 21k koştuğunu görmek bana oldukça ilham verici geldi ve ben de bir sonraki koşuda yarı maraton (21k) koşmak için kendime söz verdim. Sonrasında bir koşu programı arayışına girdim ve kaynak araştırırken beslenmenin antrenmanlar kadar önemli olduğu gerçeğiyle karşılaştım.

Beslenmeyle Gerçek Tanışma

2017 yazı benim için ‘beslenme nedir?, koşucu beslenmesi, maraton için beslenme programları’ konuları üzerinden başlayarak ‘bitkisel beslenme, veganlık, bütünsel bitkisel beslenme, vegan koşucular, vegan atletler’ konularına odaklanarak geçti. 1 Kasım 2017’DE Dünya Vegan Günü’nde eti hayatımdan çıkardım ancak süt ürünlerinden özellikle peynir ve yoğurdu 5-6 ay daha tüketmeye devam ettim. Özellikle o zaman yaşadığım yer Priştine, Kosova’da bir restoranda peynir veya krema olmadan ne sandviç ne de makarna veya pizza yemem mümkün olmuyordu. Evde vegan beslenip dışarda yer yer peynir tüketmeye devam ettiğim 5-6 aydan sonra 2018 yazında 100% vegan beslenmeye başladım.

Ben rugby oynuyorum. Senin süper gücün ne?

Bu süreçte ikinci bir spora daha başlamıştım. Kosova’nın ilk kadın ragbi takımına Ocak 2018’de katıldım ve takımın ilk Türk ve vegan oyuncusu oldum. O dönemden corona günlerine kadar çoğunlukla haftada 3 kez ragbi antrenmanı, 4 gün koşu yaptığım ve aynı zamanda spor salonuna gittiğim yoğun bir spor hayatım oldu ve bütünsel bitkisel beslenme bana gereken enerjiyi sağladığı gibi sakatlanma veya hafif yaralanmalarımdan da hızlıca kurtulmamı sağladı.

İki Yılda Neler Oldu?

2018’de iki yarımaratonu iyi bir sürede tamamladım. Mayıs 2019’da hem Üsküp maratonunu koşup hem de Sofya’daki Rugby Turnuvasına katıldım. Daha sonra da birkaç rugby turnuvasına daha katıldım ve Ekim 2019’da Kapadokya Short Trail (38 km, 1120 m+) koşusunu tamamladım. Bütün bu aktif spor aktiviteleri için hazırlıklarımı kendim yaptım ve hepsini sağlıkla tamamladım. Artık düzenli vegan beslenmeyle spor ağırlıklı bir yaşam tarzının mümkün olduğunu hem kendime hem çevreme göstermiş oldum.

Herhangi Bir Farkları Yok

Sağlık konusuyla başlasam da şu anda vegan hayat sürmemin en büyük nedeni hayvan sömürüsünden olabildiğince uzak durmaya çalışmam. Benim için bir inek bir kedi ya da köpekten farklı değil, sinir sistemi ve bilinci olan ve acıdan kaçınan herhangi bir hayvanın canını almaya ne ihtiyacım ne de isteğim var. Ayrıca hayvan endüstrisinin çevreye verdiği zararın da farkındayım.

Şimdi

Pandemi sürecinden itibaren Sırbistan’ın Krusevac şehrinde yaşıyorum ve online çalışıyorum. Yaşadığım şehirde (henüz) yetişkin rugby takımı olmadığı için düzenli yoga ve dağ yürüyüşü (hiking) ile sabah koşularıma devam ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *